calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
GNS1300E Three Door Salad Marble Prep Top
Key Features
- Gross Volume: 400L
- Net Volume: 251L
- Max Ambient Temperature: 30ºC, 55%RH
- Temperature Range: 2 to 8°C
- Panasonic designed compressors
- On castors
- Digital temp. controls with an LED display
- Ambient 32ºC & 55% RH
- Castors
- One level of shelving plus floor
- Fan-assisted cooling
- Auto defrost
- Self-evaporating drainage
- Touch closed doors
- Internal corners are rounded for hygiene & easy cleaning
- Stainless Steel framework
- Glass Cover
- Takes 7 × 1/3 GN pans × 150 mm deep*
- Stainless Steel interior & exterior*
- Can be positioned against walls
- gal metal back
* Tops are holding units & product needs to be pre-chilled to less than 5ºC before filling. Pans not included
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 400L |
| Net Volume | 251L |
| Max Ambient Temperature | 30ºC, 55%RH |
| Temperature Range | 2 to 8°C |
| Net Weight (Kg) | 0 |
| Width (mm) | 1368 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 1195 |
| Packing Width (mm) | 700 |
| Packing Depth (mm) | 1368 |
| Packing Height (mm) | 1180 |
| Power | 240V; 235W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
GNS1300E Three Door Salad Marble Prep Top
: 5
: 10 +
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
GNS1300E Three Door Salad Marble Prep Top
Key Features
- Gross Volume: 400L
- Net Volume: 251L
- Max Ambient Temperature: 30ºC, 55%RH
- Temperature Range: 2 to 8°C
- Panasonic designed compressors
- On castors
- Digital temp. controls with an LED display
- Ambient 32ºC & 55% RH
- Castors
- One level of shelving plus floor
- Fan-assisted cooling
- Auto defrost
- Self-evaporating drainage
- Touch closed doors
- Internal corners are rounded for hygiene & easy cleaning
- Stainless Steel framework
- Glass Cover
- Takes 7 × 1/3 GN pans × 150 mm deep*
- Stainless Steel interior & exterior*
- Can be positioned against walls
- gal metal back
* Tops are holding units & product needs to be pre-chilled to less than 5ºC before filling. Pans not included
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 400L |
| Net Volume | 251L |
| Max Ambient Temperature | 30ºC, 55%RH |
| Temperature Range | 2 to 8°C |
| Net Weight (Kg) | 0 |
| Width (mm) | 1368 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 1195 |
| Packing Width (mm) | 700 |
| Packing Depth (mm) | 1368 |
| Packing Height (mm) | 1180 |
| Power | 240V; 235W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account