calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
FED-X S/S Full Glass Door Upright Fridge - XURC600G1V
Key Features
- Gross Volume: 618L
- Net Volume: 388L
- Max Ambient Temperature: 38℃, 60%RH
- Temperature range: +2 to +8°C
- Cooling System Fan-forced cooling
- Controller: Dixell
- Refrigerant: R290
- Stainless steel interior and exterior with rounded corners for easy cleaning
- Auto defrost
- Three levels of shelving plus base
- Self-closing lockable doors with heavy-duty magnetic door seals
- Internal LED lighting
- HFCs and CFCs free foam body insulations-friendly Digital controls and internal lightish shelf elf and shelf support are designed to accommodate the 2 x 1/1 GN Heavy-duty evaporator and condenser fanHeavy-duty castors with front-wheel brakes.
- Weight loading per shelf: 40kg
- Dimensions (Internal): 564mm W x 682mm D x 1394mm H
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration within 14 Days of Invoice
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 1 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 618L |
| Net Volume | 388L |
| Max Ambient Temperature | 38℃, 60%RH |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
| Total Energy Consumption | 3.208 kWh/24h |
| Net Weight (Kg) | 132 |
| Width (mm) | 680 |
| Depth (mm) | 810+30 |
| Height (mm) | 2000 |
| Packing Width (mm) | 765 |
| Packing Depth (mm) | 855 |
| Packing Height (mm) | 2070 |
| Power | 240V; 50V; 10A; 195W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
FED-X S/S Full Glass Door Upright Fridge - XURC600G1V
: 2
• Low Stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
FED-X S/S Full Glass Door Upright Fridge - XURC600G1V
Key Features
- Gross Volume: 618L
- Net Volume: 388L
- Max Ambient Temperature: 38℃, 60%RH
- Temperature range: +2 to +8°C
- Cooling System Fan-forced cooling
- Controller: Dixell
- Refrigerant: R290
- Stainless steel interior and exterior with rounded corners for easy cleaning
- Auto defrost
- Three levels of shelving plus base
- Self-closing lockable doors with heavy-duty magnetic door seals
- Internal LED lighting
- HFCs and CFCs free foam body insulations-friendly Digital controls and internal lightish shelf elf and shelf support are designed to accommodate the 2 x 1/1 GN Heavy-duty evaporator and condenser fanHeavy-duty castors with front-wheel brakes.
- Weight loading per shelf: 40kg
- Dimensions (Internal): 564mm W x 682mm D x 1394mm H
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration within 14 Days of Invoice
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 1 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 618L |
| Net Volume | 388L |
| Max Ambient Temperature | 38℃, 60%RH |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
| Total Energy Consumption | 3.208 kWh/24h |
| Net Weight (Kg) | 132 |
| Width (mm) | 680 |
| Depth (mm) | 810+30 |
| Height (mm) | 2000 |
| Packing Width (mm) | 765 |
| Packing Depth (mm) | 855 |
| Packing Height (mm) | 2070 |
| Power | 240V; 50V; 10A; 195W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account