calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
SC248SG Two Door SS Drink Cooler
Two Door Stainless Steel Drink Cooler
Professional Bar Coolers
The Largest Range In Australasia
- Gross Volume: 202L
- Net Volume: 133L
- Max Ambient Temperature: 32℃
- Temperature Range: 2 to 8°C
- Stainless Steel Exterior
- Two Levels Of Shelving Plus Floor
- Digital Temp. Control & Read-Out
- Zanussi Compressors
- Fan-Forced Evaporator Cooling
- Double Glazed
- Self-Closing Doors
- Door Locks
- Light Inside
- Strong Industrial Shelving
- Fully Adjustable Shelves
- 100mm Wall Clearance Required for Ventilation
- Auto Defrost
* Height: 900 mm
* Height Without Castors: 855 mm
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 202L |
| Net Volume | 133L |
| Max Ambient Temperature | 32℃ |
| Temperature Range | 2 to 8°C |
| Total Energy Consumption | 1.931 kWh/24h |
| Net Weight (Kg) | 75 |
| Width (mm) | 900 |
| Depth (mm) | 535 |
| Height (mm) | 900 |
| Packing Width (mm) | 580 |
| Packing Depth (mm) | 950 |
| Packing Height (mm) | 1050 |
| Power | 240V; 112W/10A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Thermaster Two Door Stainless Steel Bar Cooler - Sc248SG
: 6
: 3
: 10 +
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
SC248SG Two Door SS Drink Cooler
Two Door Stainless Steel Drink Cooler
Professional Bar Coolers
The Largest Range In Australasia
- Gross Volume: 202L
- Net Volume: 133L
- Max Ambient Temperature: 32℃
- Temperature Range: 2 to 8°C
- Stainless Steel Exterior
- Two Levels Of Shelving Plus Floor
- Digital Temp. Control & Read-Out
- Zanussi Compressors
- Fan-Forced Evaporator Cooling
- Double Glazed
- Self-Closing Doors
- Door Locks
- Light Inside
- Strong Industrial Shelving
- Fully Adjustable Shelves
- 100mm Wall Clearance Required for Ventilation
- Auto Defrost
* Height: 900 mm
* Height Without Castors: 855 mm
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 202L |
| Net Volume | 133L |
| Max Ambient Temperature | 32℃ |
| Temperature Range | 2 to 8°C |
| Total Energy Consumption | 1.931 kWh/24h |
| Net Weight (Kg) | 75 |
| Width (mm) | 900 |
| Depth (mm) | 535 |
| Height (mm) | 900 |
| Packing Width (mm) | 580 |
| Packing Depth (mm) | 950 |
| Packing Height (mm) | 1050 |
| Power | 240V; 112W/10A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account