calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
Thermaster Triple Door Supermarket Freezer LG-1500BGBMF
Key Features
- Gross Volume: 1450L
- Net Volume: 1090L
- Max Ambient Temperature: 25℃, 60%RH
- Temperature Range: -22 to -18°C
- Twin compressors
- Forced air circulation
- Adjustable shelves
- Interior LED lights
- Powder-coated interior
- Universal wheels, front with brake
- Double-glazing tempered glass
- Self-closing door
- Self-evaporating drip tray
- Aluminium door frame & handle
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Colorbond |
| Gross Volume | 1450L |
| Net Volume | 1090L |
| Max Ambient Temperature | 25℃, 60%RH |
| Temperature Range | -22 to -18°C |
| Total Energy Consumption | 35.163 kWh/24h |
| Lids | 3 |
| Form Factor | Upright |
| Lid Material | Glass |
| Net Weight (Kg) | 305 |
| Width (mm) | 1880 |
| Depth (mm) | 740 |
| Height (mm) | 2039 |
| Packing Width (mm) | 1905 |
| Packing Depth (mm) | 760 |
| Packing Height (mm) | 2060 |
| Power | 240V; 1580W; 15A plug |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Thermaster Triple Door Supermarket Freezer - LG-1500BGBMF
: 7
: 4
: 2
: 9
: 6
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
Thermaster Triple Door Supermarket Freezer LG-1500BGBMF
Key Features
- Gross Volume: 1450L
- Net Volume: 1090L
- Max Ambient Temperature: 25℃, 60%RH
- Temperature Range: -22 to -18°C
- Twin compressors
- Forced air circulation
- Adjustable shelves
- Interior LED lights
- Powder-coated interior
- Universal wheels, front with brake
- Double-glazing tempered glass
- Self-closing door
- Self-evaporating drip tray
- Aluminium door frame & handle
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Colorbond |
| Gross Volume | 1450L |
| Net Volume | 1090L |
| Max Ambient Temperature | 25℃, 60%RH |
| Temperature Range | -22 to -18°C |
| Total Energy Consumption | 35.163 kWh/24h |
| Lids | 3 |
| Form Factor | Upright |
| Lid Material | Glass |
| Net Weight (Kg) | 305 |
| Width (mm) | 1880 |
| Depth (mm) | 740 |
| Height (mm) | 2039 |
| Packing Width (mm) | 1905 |
| Packing Depth (mm) | 760 |
| Packing Height (mm) | 2060 |
| Power | 240V; 1580W; 15A plug |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account