calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
Three sliding door bar cooler - SC316SD
Commercial Use Professional Bar Coolers - The Largest Range in Australasia
Refrigerated: 2 to 8°C
- Gross Volume: 320L
- Net Volume: 222L
- Max Ambient Temperature: 32℃
- Temperature Range: 2 to 8°C
- Two levels of shelving plus floor
- Digital temp. control & read-out
- Zanussi compressors
- 2 to 8°C
- Ambient 32ºC & 75% RH
- Double glazed doors
- Lockable doors
- Self-closing doors
- Auto-defrost
- Strong industrial shelving
- Fully adjustable shelves
- Light inside
- On castors for easy moving & cleaning
Dimensions: 1350mmW x 535D x 900H
*Allow 100mm clearance for installation, all vents must be left clear
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Sliding Doors |
| Body | Colorbond |
| Gross Volume | 320L |
| Net Volume | 222L |
| Max Ambient Temperature | 32℃ |
| Temperature Range | 2 to 8°C |
| Total Energy Consumption | 3.168(kWh/24h) |
| Net Weight (Kg) | 92 |
| Width (mm) | 1350 |
| Depth (mm) | 535 |
| Height (mm) | 900 |
| Packing Width (mm) | 600 |
| Packing Depth (mm) | 1400 |
| Packing Height (mm) | 1040 |
| Power | 240V; 140W/10A outlet required |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Thermaster Three sliding door bar cooler - SC316SD
: 1
: 3
: 3
: 4
: 1
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
Three sliding door bar cooler - SC316SD
Commercial Use Professional Bar Coolers - The Largest Range in Australasia
Refrigerated: 2 to 8°C
- Gross Volume: 320L
- Net Volume: 222L
- Max Ambient Temperature: 32℃
- Temperature Range: 2 to 8°C
- Two levels of shelving plus floor
- Digital temp. control & read-out
- Zanussi compressors
- 2 to 8°C
- Ambient 32ºC & 75% RH
- Double glazed doors
- Lockable doors
- Self-closing doors
- Auto-defrost
- Strong industrial shelving
- Fully adjustable shelves
- Light inside
- On castors for easy moving & cleaning
Dimensions: 1350mmW x 535D x 900H
*Allow 100mm clearance for installation, all vents must be left clear
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Sliding Doors |
| Body | Colorbond |
| Gross Volume | 320L |
| Net Volume | 222L |
| Max Ambient Temperature | 32℃ |
| Temperature Range | 2 to 8°C |
| Total Energy Consumption | 3.168(kWh/24h) |
| Net Weight (Kg) | 92 |
| Width (mm) | 1350 |
| Depth (mm) | 535 |
| Height (mm) | 900 |
| Packing Width (mm) | 600 |
| Packing Depth (mm) | 1400 |
| Packing Height (mm) | 1040 |
| Power | 240V; 140W/10A outlet required |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account