calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
SC316G Three Door Drink Cooler
Professional Bar Coolers
The Largest Range In Australasia
Ambient 32ºc & 75% Rh
Refrigerated 2 to 8°C
- Gross Volume: 320L
- Net Volume: 222L
- Max Ambient Temperature: 32℃
- Temperature Range: 2 to 8°C
- Two Levels Of Shelving Plus Floor
- Digital Temp. Control & Read-Out
- Zanussi Compressors
- Fan-Forced Evaporator Cooling
- Double Glazed
- Self-Closing Doors
- Door Locks
- Light Inside
- Strong Industrial Shelving
- Fully Adjustable Shelves
- 100Mm Wall Clearance Required For Ventilation
- Auto Defrost
- Capacity 320 ltr
* Height: 900 Mm
* Height Without Castors: 880 Mm
* Suitable For Under Bench Use If Castors Are Removed
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Colorbond |
| Gross Volume | 320L |
| Net Volume | 222L |
| Max Ambient Temperature | 32℃ |
| Temperature Range | 2 to 8°C |
| Total Energy Consumption | 2.993(kWh/24h) |
| Net Weight (Kg) | 92 |
| Width (mm) | 1350 |
| Depth (mm) | 535 |
| Height (mm) | 900 |
| Packing Width (mm) | 600 |
| Packing Depth (mm) | 1400 |
| Packing Height (mm) | 1040 |
| Power | 240V; 140W/10A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
- Ensure the condenser is cleaned periodically as per the manufacturer’s manual.
- Do not plug the unit into multi-plug power boards with other appliances.
- All Freezers and Refrigerators can condensate in a high humidity environment.
- Condensation can form on the cabinet’s exterior, interior, doors frames and glass.
- The condensation can build up and possibly drip on the floor in some circumstances.
- Room ventilation or air conditioning can improve the situation by reducing the humidity.
Thermaster Three Door Drink Cooler - SC316G
: 7
: 3
: 6
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
SC316G Three Door Drink Cooler
Professional Bar Coolers
The Largest Range In Australasia
Ambient 32ºc & 75% Rh
Refrigerated 2 to 8°C
- Gross Volume: 320L
- Net Volume: 222L
- Max Ambient Temperature: 32℃
- Temperature Range: 2 to 8°C
- Two Levels Of Shelving Plus Floor
- Digital Temp. Control & Read-Out
- Zanussi Compressors
- Fan-Forced Evaporator Cooling
- Double Glazed
- Self-Closing Doors
- Door Locks
- Light Inside
- Strong Industrial Shelving
- Fully Adjustable Shelves
- 100Mm Wall Clearance Required For Ventilation
- Auto Defrost
- Capacity 320 ltr
* Height: 900 Mm
* Height Without Castors: 880 Mm
* Suitable For Under Bench Use If Castors Are Removed
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Colorbond |
| Gross Volume | 320L |
| Net Volume | 222L |
| Max Ambient Temperature | 32℃ |
| Temperature Range | 2 to 8°C |
| Total Energy Consumption | 2.993(kWh/24h) |
| Net Weight (Kg) | 92 |
| Width (mm) | 1350 |
| Depth (mm) | 535 |
| Height (mm) | 900 |
| Packing Width (mm) | 600 |
| Packing Depth (mm) | 1400 |
| Packing Height (mm) | 1040 |
| Power | 240V; 140W/10A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
- Ensure the condenser is cleaned periodically as per the manufacturer’s manual.
- Do not plug the unit into multi-plug power boards with other appliances.
- All Freezers and Refrigerators can condensate in a high humidity environment.
- Condensation can form on the cabinet’s exterior, interior, doors frames and glass.
- The condensation can build up and possibly drip on the floor in some circumstances.
- Room ventilation or air conditioning can improve the situation by reducing the humidity.
Don't have an account? Create An Account
Stock Check for Online & In-store Pickup