calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
Thermaster Three Door Drink Cooler BC3100G
Key Features
- Gross Volume: 536L
- Net Volume: 355L
- Max Ambient Temperature: 30ºC, 55%RH
- Temperature Range: +2 to +8°C
- "Deluxe Series" Black Magic Bar Cooler
- Professional Bar Coolers
- The Largest Range In Australasia
- Two Levels Of Shelving Plus Floor
- Stainless Steel Industrial Shelving
- Fully Adjustable Shelves
- Digital Temp. Control & Read-Out
- Secop Compressors
- Fan-Forced Evaporator Cooling
- Double Glazed
- Self-Closing Doors
- Door Locks
- Light Inside
- 100mm Wall Clearance Required For Ventilation
- On Castors For Easy Moving And Cleaning
- Auto Defrost
- R290 Natural Refrigerant
- The Unit Can Be Easily Slid Open For Cleaning & Maintenance
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Colorbond |
| Gross Volume | 536L |
| Net Volume | 355L |
| Max Ambient Temperature | 30ºC, 55%RH |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
| Total Energy Consumption | 3.796(kWh/24h) |
| Net Weight (Kg) | 125 |
| Width (mm) | 2002 |
| Depth (mm) | 513 |
| Height (mm) | 885 |
| Packing Width (mm) | 570 |
| Packing Depth (mm) | 2060 |
| Packing Height (mm) | 1060 |
| Power | 240V; 320W/10A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Thermaster Three Door Drink Cooler BC3100G
: 1
: 3
: 1
: 1
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
Thermaster Three Door Drink Cooler BC3100G
Key Features
- Gross Volume: 536L
- Net Volume: 355L
- Max Ambient Temperature: 30ºC, 55%RH
- Temperature Range: +2 to +8°C
- "Deluxe Series" Black Magic Bar Cooler
- Professional Bar Coolers
- The Largest Range In Australasia
- Two Levels Of Shelving Plus Floor
- Stainless Steel Industrial Shelving
- Fully Adjustable Shelves
- Digital Temp. Control & Read-Out
- Secop Compressors
- Fan-Forced Evaporator Cooling
- Double Glazed
- Self-Closing Doors
- Door Locks
- Light Inside
- 100mm Wall Clearance Required For Ventilation
- On Castors For Easy Moving And Cleaning
- Auto Defrost
- R290 Natural Refrigerant
- The Unit Can Be Easily Slid Open For Cleaning & Maintenance
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Colorbond |
| Gross Volume | 536L |
| Net Volume | 355L |
| Max Ambient Temperature | 30ºC, 55%RH |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
| Total Energy Consumption | 3.796(kWh/24h) |
| Net Weight (Kg) | 125 |
| Width (mm) | 2002 |
| Depth (mm) | 513 |
| Height (mm) | 885 |
| Packing Width (mm) | 570 |
| Packing Depth (mm) | 2060 |
| Packing Height (mm) | 1060 |
| Power | 240V; 320W/10A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account