calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
Thermaster Three Door DELUXE Pizza Prep Bench - PWB200
Key Features
- 10 × 1/3 × 150 mm GN pans**
- Stainless Steel interior & exterior*
- Gross Volume: 550L
- Temperature Range: 2 to 8°C
- The fridge has one level of shelving plus a floor
- Filted pans with easy-slide Perspex covers***
- Secop compressors
- German ËBM-Pabst fans
- Dixell digital temp. control & read-out
- Internal corners are rounded for hygiene & easy cleaning
- Insulation is CFC & HCFC-free
- Extremely efficient self-closing doors
- Auto defrost
- Self-evaporating drainage
- Aastors
- Gal metal back
- Pans not include
*Sliding pan covers must be used to ensure the correct operating temperature Tops are holding units & product needs to be pre-chilled to less than 5ºC before filling
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 550L |
| Temperature Range | 2 to 8°C |
| Net Weight (Kg) | 152 |
| Width (mm) | 2000 |
| Depth (mm) | 800 |
| Height (mm) | 1000 |
| Packing Width (mm) | 920 |
| Packing Depth (mm) | 2120 |
| Packing Height (mm) | 1150 |
| Power | 240V; 561W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Thermaster Three door DELUXE Pizza Prep Bench - PWB200
: 1
: 2
: 1
: 1
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
Thermaster Three Door DELUXE Pizza Prep Bench - PWB200
Key Features
- 10 × 1/3 × 150 mm GN pans**
- Stainless Steel interior & exterior*
- Gross Volume: 550L
- Temperature Range: 2 to 8°C
- The fridge has one level of shelving plus a floor
- Filted pans with easy-slide Perspex covers***
- Secop compressors
- German ËBM-Pabst fans
- Dixell digital temp. control & read-out
- Internal corners are rounded for hygiene & easy cleaning
- Insulation is CFC & HCFC-free
- Extremely efficient self-closing doors
- Auto defrost
- Self-evaporating drainage
- Aastors
- Gal metal back
- Pans not include
*Sliding pan covers must be used to ensure the correct operating temperature Tops are holding units & product needs to be pre-chilled to less than 5ºC before filling
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 550L |
| Temperature Range | 2 to 8°C |
| Net Weight (Kg) | 152 |
| Width (mm) | 2000 |
| Depth (mm) | 800 |
| Height (mm) | 1000 |
| Packing Width (mm) | 920 |
| Packing Depth (mm) | 2120 |
| Packing Height (mm) | 1150 |
| Power | 240V; 561W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account