calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
Thermaster Stainless Steel Double Door Workbench Fridge - TS1200TN
Features
- 600 Series
- Gross Volume: 205L
- Net Volume: 161L
- Max Ambient Temperature: 32℃
- Temperature Range: -2 to +8°C
- Fan-forced evaporator cooling
- Auto defrost
- Self-evaporating drainage
- Insulation is CFC & HCFC-free
- Internal corners are constructed for easy cleaning
- 100mm wall clearance is required for ventilation
- Castors
- Dimension: 1200mmW×600D×850H
- Power: 240V; 219W; 10A outlet required
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 205L |
| Net Volume | 161L |
| Max Ambient Temperature | 32℃ |
| Temperature Range | -2 to +8°C |
| Total Energy Consumption | 2.36 kWh/24h |
| Net Weight (Kg) | 80 |
| Width (mm) | 1200 |
| Depth (mm) | 600 |
| Height (mm) | 850 |
| Packing Width (mm) | 630 |
| Packing Depth (mm) | 1240 |
| Packing Height (mm) | 900 |
| Power | 240V; 219W; 10A outlet required |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Thermaster Stainless Steel Double Door Workbench Fridge - TS1200TN
: 4
: 2
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
Thermaster Stainless Steel Double Door Workbench Fridge - TS1200TN
Features
- 600 Series
- Gross Volume: 205L
- Net Volume: 161L
- Max Ambient Temperature: 32℃
- Temperature Range: -2 to +8°C
- Fan-forced evaporator cooling
- Auto defrost
- Self-evaporating drainage
- Insulation is CFC & HCFC-free
- Internal corners are constructed for easy cleaning
- 100mm wall clearance is required for ventilation
- Castors
- Dimension: 1200mmW×600D×850H
- Power: 240V; 219W; 10A outlet required
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 205L |
| Net Volume | 161L |
| Max Ambient Temperature | 32℃ |
| Temperature Range | -2 to +8°C |
| Total Energy Consumption | 2.36 kWh/24h |
| Net Weight (Kg) | 80 |
| Width (mm) | 1200 |
| Depth (mm) | 600 |
| Height (mm) | 850 |
| Packing Width (mm) | 630 |
| Packing Depth (mm) | 1240 |
| Packing Height (mm) | 900 |
| Power | 240V; 219W; 10A outlet required |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account