calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
Thermaster Single Door Upright Display Fridge - SUCG500
Key Features
- Gross Volume: 500L
- Temperature Range: 2 to 5°C
- Stainless Steel Exterior & Interior*
- Single door
- LED Lighting
- Aspera compressors & German ËBM-Pabst fans
- Dixell digital temp. controller & read-out
- 4 levels of shelving plus floor
- Fan-forced evaporator cooling
- Auto defrost
- Self-evaporating drainage
- Insulation is CFC & HCFC-free
- Extremely efficient self-closing doors with locks
- Internal corners are rounded for hygiene & easy cleaning
- Lighting inside
- Double-glazed doors
- Castors
- *gal metal back
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 1 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 500L |
| Temperature Range | 2 to 5°C |
| Total Energy Consumption | 4.34 kWh/24h |
| Net Weight (Kg) | 106 |
| Width (mm) | 620 |
| Depth (mm) | 760 |
| Height (mm) | 1980 |
| Packing Width (mm) | 840 |
| Packing Depth (mm) | 690 |
| Packing Height (mm) | 2030 |
| Power | 240V, 508W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Thermaster Single Door Upright Display Fridge - SUCG500
: 2
: 7
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
Thermaster Single Door Upright Display Fridge - SUCG500
Key Features
- Gross Volume: 500L
- Temperature Range: 2 to 5°C
- Stainless Steel Exterior & Interior*
- Single door
- LED Lighting
- Aspera compressors & German ËBM-Pabst fans
- Dixell digital temp. controller & read-out
- 4 levels of shelving plus floor
- Fan-forced evaporator cooling
- Auto defrost
- Self-evaporating drainage
- Insulation is CFC & HCFC-free
- Extremely efficient self-closing doors with locks
- Internal corners are rounded for hygiene & easy cleaning
- Lighting inside
- Double-glazed doors
- Castors
- *gal metal back
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 1 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 500L |
| Temperature Range | 2 to 5°C |
| Total Energy Consumption | 4.34 kWh/24h |
| Net Weight (Kg) | 106 |
| Width (mm) | 620 |
| Depth (mm) | 760 |
| Height (mm) | 1980 |
| Packing Width (mm) | 840 |
| Packing Depth (mm) | 690 |
| Packing Height (mm) | 2030 |
| Power | 240V, 508W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account