calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
Thermaster Flexdrawer counter 179litre CBR2-2
Key Features
- Gross Volume: 179L
- Net Volume: 102L
- Max Ambient Temperature: 40ºC, 40%RH
- Temperature Range: -22 to -18°C & +2 to +8℃
- R290 Natural Refrigerant
- User-friendly controls with LED temperature display
- Change drawer temperature from fridge to freezer at the touch of a button
- Automatic energy-saving hot gas defrost
- Magnetic gaskets can be replaced with any tools
- GN1/1 150mm deep pan capacity maximizes available storage space
- Use R290 Natural Refrigerant.
- 90mm heavy-duty castors with front wheel lock
- Climate Class
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration within 14 Days of Invoice
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 179L |
| Net Volume | 102L |
| Max Ambient Temperature | 40ºC, 40%RH |
| Temperature Range | -22 to -18°C & +2 to +8℃ |
| Total Energy Consumption | 9.07 kWh/24h |
| Net Weight (Kg) | 0 |
| Width (mm) | 905 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 870 |
| Packing Width (mm) | 975 |
| Packing Depth (mm) | 760 |
| Packing Height (mm) | 965 |
| Power | 460W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Thermaster Flexdrawer counter 179L - CBR2-2
: 5
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
Thermaster Flexdrawer counter 179litre CBR2-2
Key Features
- Gross Volume: 179L
- Net Volume: 102L
- Max Ambient Temperature: 40ºC, 40%RH
- Temperature Range: -22 to -18°C & +2 to +8℃
- R290 Natural Refrigerant
- User-friendly controls with LED temperature display
- Change drawer temperature from fridge to freezer at the touch of a button
- Automatic energy-saving hot gas defrost
- Magnetic gaskets can be replaced with any tools
- GN1/1 150mm deep pan capacity maximizes available storage space
- Use R290 Natural Refrigerant.
- 90mm heavy-duty castors with front wheel lock
- Climate Class
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration within 14 Days of Invoice
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 179L |
| Net Volume | 102L |
| Max Ambient Temperature | 40ºC, 40%RH |
| Temperature Range | -22 to -18°C & +2 to +8℃ |
| Total Energy Consumption | 9.07 kWh/24h |
| Net Weight (Kg) | 0 |
| Width (mm) | 905 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 870 |
| Packing Width (mm) | 975 |
| Packing Depth (mm) | 760 |
| Packing Height (mm) | 965 |
| Power | 460W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account