calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
Thermaster Double Glass Door Black Stainless Steel Upright Freezer - SUFG1000B
HEAVY DUTY lockable units with factory balanced system which improves temperature recovery times, cools the cabinet quicker, keeping food fresher for longer & lowering running costs.
Key Features
- Gross Volume: 1000L
- Temperature Range: -22 to -18°C
- Black stainless steel
- Aspera compressors & German
- ËBM-Pabst fans
- Dixell digital temp. controller & read-out
- 3 levels of shelving plus floor
- Fan-forced evaporator cooling
- Auto defrost
- Self-evaporating drainage
- Insulation is CFC & HCFC-free
- Extremely efficient self-closing doors with locks
- Internal corners are rounded for hygiene & easy cleaning
- Lighting inside
- Double-glazed doors
- Castors
- Dimensions (WxDxH mm): 1220x760x1980
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Colorbond |
| Gross Volume | 1000L |
| Temperature Range | -22 to -18°C |
| Total Energy Consumption | 23.74 kWh/24h |
| Lids | 2 |
| Form Factor | Display |
| Lid Material | Glass |
| Net Weight (Kg) | 182 |
| Width (mm) | 1220 |
| Depth (mm) | 760 |
| Height (mm) | 1980 |
| Packing Width (mm) | 1290 |
| Packing Depth (mm) | 2030 |
| Packing Height (mm) | 840 |
| Power | 240V; 1238/10 W/A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Thermaster Double Glass Door Black Stainless Steel Upright Freezer - SUFG1000B
: 1
: 2
• Low Stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
Thermaster Double Glass Door Black Stainless Steel Upright Freezer - SUFG1000B
HEAVY DUTY lockable units with factory balanced system which improves temperature recovery times, cools the cabinet quicker, keeping food fresher for longer & lowering running costs.
Key Features
- Gross Volume: 1000L
- Temperature Range: -22 to -18°C
- Black stainless steel
- Aspera compressors & German
- ËBM-Pabst fans
- Dixell digital temp. controller & read-out
- 3 levels of shelving plus floor
- Fan-forced evaporator cooling
- Auto defrost
- Self-evaporating drainage
- Insulation is CFC & HCFC-free
- Extremely efficient self-closing doors with locks
- Internal corners are rounded for hygiene & easy cleaning
- Lighting inside
- Double-glazed doors
- Castors
- Dimensions (WxDxH mm): 1220x760x1980
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Colorbond |
| Gross Volume | 1000L |
| Temperature Range | -22 to -18°C |
| Total Energy Consumption | 23.74 kWh/24h |
| Lids | 2 |
| Form Factor | Display |
| Lid Material | Glass |
| Net Weight (Kg) | 182 |
| Width (mm) | 1220 |
| Depth (mm) | 760 |
| Height (mm) | 1980 |
| Packing Width (mm) | 1290 |
| Packing Depth (mm) | 2030 |
| Packing Height (mm) | 840 |
| Power | 240V; 1238/10 W/A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account