calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
Thermaster Cold Salad & Noodle Bar 4x1/1 GN Pans PG150FA-XG
Key Features
- Gross Volume: 600L
- Fits 4x 1/1GN
- Ambient: 38/50
- Temperature Range: +1 to +5°C
- All stainless steel
- Streamlined for easy cleaning
- Auto defrost with separate control button
- “Blown well” Cross-flow fan cooling
- Cassette cooling system
- 220mm deep PE Chopping Board included
- Automatic condensation evaporation
- Hinge cabinet doors
- Come with a storage shelf inside the refrigerated cabinet
- Digital temp. controls & read-out
- Castors
- Tempered glass canopy
- Clear sliding doors for the serving area
- LED Lighting Inside
- Fits GN pans up to 150mm deep
* GN Pans not included. Pans and dividers must be fitted at all times.
* Cold Tops are holding units & Product needs to be pre-chilled to less than 5°C before filling the top section.
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 600L |
| Temperature Range | +1 to +5°C |
| Net Weight (Kg) | 164 |
| Width (mm) | 1460 |
| Depth (mm) | 790 |
| Height (mm) | 1280 |
| Packing Width (mm) | 840 |
| Packing Depth (mm) | 1510 |
| Packing Height (mm) | 1370 |
| Power | 240V; 663W/10A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration |
Thermaster Cold Salad & Noodle Bar 4x1/1 GN Pans PG150FA-XG
: 2
: 3
: 1
: 6
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
Thermaster Cold Salad & Noodle Bar 4x1/1 GN Pans PG150FA-XG
Key Features
- Gross Volume: 600L
- Fits 4x 1/1GN
- Ambient: 38/50
- Temperature Range: +1 to +5°C
- All stainless steel
- Streamlined for easy cleaning
- Auto defrost with separate control button
- “Blown well” Cross-flow fan cooling
- Cassette cooling system
- 220mm deep PE Chopping Board included
- Automatic condensation evaporation
- Hinge cabinet doors
- Come with a storage shelf inside the refrigerated cabinet
- Digital temp. controls & read-out
- Castors
- Tempered glass canopy
- Clear sliding doors for the serving area
- LED Lighting Inside
- Fits GN pans up to 150mm deep
* GN Pans not included. Pans and dividers must be fitted at all times.
* Cold Tops are holding units & Product needs to be pre-chilled to less than 5°C before filling the top section.
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 600L |
| Temperature Range | +1 to +5°C |
| Net Weight (Kg) | 164 |
| Width (mm) | 1460 |
| Depth (mm) | 790 |
| Height (mm) | 1280 |
| Packing Width (mm) | 840 |
| Packing Depth (mm) | 1510 |
| Packing Height (mm) | 1370 |
| Power | 240V; 663W/10A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration |
Don't have an account? Create An Account