calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
Thermaster 9x1/3 GN pan Ventilated Refrigerated Saladette - TL1200TN-9P
The Ventilated Refrigerated Saladette is a high-performance chilled display unit designed for Australian cafes, delis, and commercial kitchens. Featuring HC-free refrigerant and energy-efficient operation, it ensures compliance with local environmental standards while reducing running costs.
Its ventilated refrigeration system maintains consistent temperatures for optimal food freshness, while the auto-defrost and tool-free magnetic gasket simplify maintenance. Built with 60mm thick insulation and self-closing doors, it delivers superior thermal efficiency even in high-ambient temperatures. Ideal for salads, dairy, and ready-to-eat foods, this unit supports GN pans (sold separately).
Key Features
- Electronic thermostat and digital LED temperature display for accurate control and easy reading
- Ventilated refrigeration compartment gives a better air circulation
- Auto defrosting and auto evaporation of condensation water
- Magnetic gasket can be replaced without any tools
- Insulation 60 mm thickness
- Self-closing doors
- Pans and pan covers must be used to ensure correct operating temperature
- Optional GN pans available
- Shelf: 2
- PAN GN1/3: 12
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Gross Volume | 368L |
| Max Ambient Temperature | 32ºC, 60%RH |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
| Width (mm) | 1500 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 800 |
| Packing Width (mm) | 1530 |
| Packing Depth (mm) | 730 |
| Packing Height (mm) | 901 |
| Power | 240V |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration |
Thermaster 12x1/3 GN pan Ventilated Refrigerated Saladette - TL1500TN-12P
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
Thermaster 9x1/3 GN pan Ventilated Refrigerated Saladette - TL1200TN-9P
The Ventilated Refrigerated Saladette is a high-performance chilled display unit designed for Australian cafes, delis, and commercial kitchens. Featuring HC-free refrigerant and energy-efficient operation, it ensures compliance with local environmental standards while reducing running costs.
Its ventilated refrigeration system maintains consistent temperatures for optimal food freshness, while the auto-defrost and tool-free magnetic gasket simplify maintenance. Built with 60mm thick insulation and self-closing doors, it delivers superior thermal efficiency even in high-ambient temperatures. Ideal for salads, dairy, and ready-to-eat foods, this unit supports GN pans (sold separately).
Key Features
- Electronic thermostat and digital LED temperature display for accurate control and easy reading
- Ventilated refrigeration compartment gives a better air circulation
- Auto defrosting and auto evaporation of condensation water
- Magnetic gasket can be replaced without any tools
- Insulation 60 mm thickness
- Self-closing doors
- Pans and pan covers must be used to ensure correct operating temperature
- Optional GN pans available
- Shelf: 2
- PAN GN1/3: 12
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Gross Volume | 368L |
| Max Ambient Temperature | 32ºC, 60%RH |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
| Width (mm) | 1500 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 800 |
| Packing Width (mm) | 1530 |
| Packing Depth (mm) | 730 |
| Packing Height (mm) | 901 |
| Power | 240V |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration |
Don't have an account? Create An Account