calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
SUF500 Tropical Thermaster 2 x ½ Door SS Freezer
Key Features
- Gross Volume: 500L
- Net Volume: 312L
- Temperature Range: -22 to -18°C
- Aspera Compressors & German Ëbm-Pabst Fans
- Dixell Digital Temp. Controller & Read-Out
- 4 Levels Of Shelving Plus Floor
- Fan-Forced Evaporator Cooling
- Auto Defrost
- Self-Evaporating Drainage
- Insulation Is CFC & HCFC Free
- Self-Closing Doors With Locks
- Internal Corners Are Rounded For Hygiene & Easy Cleaning
- Stainless Steel Exterior & Interior
- Castors
- Gal Metal Back
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 500L |
| Net Volume | 312L |
| Temperature Range | -22 to -18°C |
| Total Energy Consumption | 7.37 kWh/24h |
| Lids | 2 |
| Form Factor | Upright |
| Lid Material | Solid |
| Net Weight (Kg) | 97 |
| Width (mm) | 620 |
| Depth (mm) | 760 |
| Height (mm) | 1980 |
| Packing Width (mm) | 840 |
| Packing Depth (mm) | 690 |
| Packing Height (mm) | 2030 |
| Power | 240V; 600W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
SUF500 TROPICAL Thermaster 2 x Half door SS Freezer
: 2
: 2
: 8
: 3
: 4
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
SUF500 Tropical Thermaster 2 x ½ Door SS Freezer
Key Features
- Gross Volume: 500L
- Net Volume: 312L
- Temperature Range: -22 to -18°C
- Aspera Compressors & German Ëbm-Pabst Fans
- Dixell Digital Temp. Controller & Read-Out
- 4 Levels Of Shelving Plus Floor
- Fan-Forced Evaporator Cooling
- Auto Defrost
- Self-Evaporating Drainage
- Insulation Is CFC & HCFC Free
- Self-Closing Doors With Locks
- Internal Corners Are Rounded For Hygiene & Easy Cleaning
- Stainless Steel Exterior & Interior
- Castors
- Gal Metal Back
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 500L |
| Net Volume | 312L |
| Temperature Range | -22 to -18°C |
| Total Energy Consumption | 7.37 kWh/24h |
| Lids | 2 |
| Form Factor | Upright |
| Lid Material | Solid |
| Net Weight (Kg) | 97 |
| Width (mm) | 620 |
| Depth (mm) | 760 |
| Height (mm) | 1980 |
| Packing Width (mm) | 840 |
| Packing Depth (mm) | 690 |
| Packing Height (mm) | 2030 |
| Power | 240V; 600W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account