calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
SUF1000 Tropical Thermaster 4 x ½ Door SS Freezer
For the freezer that has it all! The SUF1000 boasts an impressive array of features, all coming packaged in a huge four-door, heavy-duty unit.
This roomy fridge can fit an impressive 1000 litres, which provides your restaurant, café, supermarket, service station or takeaway shop plenty of space to place food, beverages, ingredients and stock for cooling or freezing.
This broad, behemoth of a fridge comes packed with energy-efficient compressors for function, a Dixell digital temp controller, four levels of shelving, fan-forced cooling, castors, and self-drainage.
The SUF1000 is built and sent from Temperature Thermaster, which is one of the most renowned catering equipment brands when it comes to quality fridges and freezers.
Key Features
- Gross Volume: 1000L
- Net Volume: 689L
- Temperature Range: -22 to -18°C
- Aspera Compressors & German Ëbm-Pabst Fans
- Dixell Digital Temp. Controller & Read-Out
- 4 Levels Of Shelving Plus Floor
- Fan-Forced Evaporator Cooling
- Auto Defrost
- Self-Evaporating Drainage
- Insulation Is Cfc & Hcfc Free
- Self-Closing Doors With Locks
- Internal Corners Are Rounded For Hygiene & Easy Cleaning
- Stainless Steel Exterior & Interior
- Castors
- Gal Metal Back
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 1000L |
| Net Volume | 689L |
| Temperature Range | -22 to -18°C |
| Total Energy Consumption | 11.91 kWh/24h |
| Lids | 4 |
| Form Factor | Upright |
| Lid Material | Solid |
| Net Weight (Kg) | 147 |
| Width (mm) | 1220 |
| Depth (mm) | 760 |
| Height (mm) | 1980 |
| Packing Width (mm) | 840 |
| Packing Depth (mm) | 1290 |
| Packing Height (mm) | 2030 |
| Power | 240V; 895W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
SUF1000 TROPICAL Thermaster 4 x Half door SS Freezer
: 5
: 5
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
SUF1000 Tropical Thermaster 4 x ½ Door SS Freezer
For the freezer that has it all! The SUF1000 boasts an impressive array of features, all coming packaged in a huge four-door, heavy-duty unit.
This roomy fridge can fit an impressive 1000 litres, which provides your restaurant, café, supermarket, service station or takeaway shop plenty of space to place food, beverages, ingredients and stock for cooling or freezing.
This broad, behemoth of a fridge comes packed with energy-efficient compressors for function, a Dixell digital temp controller, four levels of shelving, fan-forced cooling, castors, and self-drainage.
The SUF1000 is built and sent from Temperature Thermaster, which is one of the most renowned catering equipment brands when it comes to quality fridges and freezers.
Key Features
- Gross Volume: 1000L
- Net Volume: 689L
- Temperature Range: -22 to -18°C
- Aspera Compressors & German Ëbm-Pabst Fans
- Dixell Digital Temp. Controller & Read-Out
- 4 Levels Of Shelving Plus Floor
- Fan-Forced Evaporator Cooling
- Auto Defrost
- Self-Evaporating Drainage
- Insulation Is Cfc & Hcfc Free
- Self-Closing Doors With Locks
- Internal Corners Are Rounded For Hygiene & Easy Cleaning
- Stainless Steel Exterior & Interior
- Castors
- Gal Metal Back
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 4 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 1000L |
| Net Volume | 689L |
| Temperature Range | -22 to -18°C |
| Total Energy Consumption | 11.91 kWh/24h |
| Lids | 4 |
| Form Factor | Upright |
| Lid Material | Solid |
| Net Weight (Kg) | 147 |
| Width (mm) | 1220 |
| Depth (mm) | 760 |
| Height (mm) | 1980 |
| Packing Width (mm) | 840 |
| Packing Depth (mm) | 1290 |
| Packing Height (mm) | 2030 |
| Power | 240V; 895W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account