calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
FED-X Two Door Salad Prep Fridge with Curve Glass Top - XTHP2100SALGC
Key Features
- Gross Volume: 282L
- Net Volume: 186L
- Max Ambient Temperature: 43℃, 60%RH
- Cooling System: Fan-forced cooling
- Temperature range: +2 to +8°C
- Compressor: Cubigel
- Controller: Dixell
- Refrigerant: R290
- Stainless steel interior and exterior with rounded corners for easy cleaning
- Open top suitable for multiple pan configurations (Pans and lids are not included)
- Replaceable magnetic door seals
- User-friendly Digital controls
- Integrated cutting board made from high-density polyethylene
- Heavy-duty castors with front-wheel brakes
- Pan and pan cover must be used to ensure the correct operating temperature
- Weight loading per shelf: 40kg
- Dimensions (internal): 799mm W x 580mm D x 564mm H
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration within 14 Days of Invoice
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 282L |
| Net Volume | 186L |
| Max Ambient Temperature | 43℃, 60%RH |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
| Net Weight (Kg) | 105 |
| Width (mm) | 1360 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 1320 |
| Packing Width (mm) | 1390 |
| Packing Depth (mm) | 730 |
| Packing Height (mm) | 910 |
| Power | 240V; 50V; 10A; 215W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
FED-X Two Door Salad Prep Fridge with Curve Glass Top - XTHP2100SALGC
: 4
: 6
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
FED-X Two Door Salad Prep Fridge with Curve Glass Top - XTHP2100SALGC
Key Features
- Gross Volume: 282L
- Net Volume: 186L
- Max Ambient Temperature: 43℃, 60%RH
- Cooling System: Fan-forced cooling
- Temperature range: +2 to +8°C
- Compressor: Cubigel
- Controller: Dixell
- Refrigerant: R290
- Stainless steel interior and exterior with rounded corners for easy cleaning
- Open top suitable for multiple pan configurations (Pans and lids are not included)
- Replaceable magnetic door seals
- User-friendly Digital controls
- Integrated cutting board made from high-density polyethylene
- Heavy-duty castors with front-wheel brakes
- Pan and pan cover must be used to ensure the correct operating temperature
- Weight loading per shelf: 40kg
- Dimensions (internal): 799mm W x 580mm D x 564mm H
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration within 14 Days of Invoice
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 282L |
| Net Volume | 186L |
| Max Ambient Temperature | 43℃, 60%RH |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
| Net Weight (Kg) | 105 |
| Width (mm) | 1360 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 1320 |
| Packing Width (mm) | 1390 |
| Packing Depth (mm) | 730 |
| Packing Height (mm) | 910 |
| Power | 240V; 50V; 10A; 215W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account