calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
FED-X Three Door Salad Prep Fridge - XGNS1300S
Key Features
- Gross Volume: 368L
- Net Volume: 218L
- Max Ambient Temperature: 38℃, 60%RH
- Cooling System: Static cooling
- Temperature Range: +2 to +8°C
- Compressor: Cubigel
- Controller: Dixell
- Stainless steel interior and exterior with rounded corners for easy cleaning
- Stainless steel integrated lid
- Pan and pan cover must be used to ensure the correct operating temperature
- 4 x 1/1 GN Pan (Pans and lids are not included)
- Multiple pan configuration
- Replaceable magnetic door seals
- Integrated cutting board
- User-friendly Digital controls
-
The unit can be placed against the wall
- Weight loading per shelf: 40kg
- Refrigerant: R290
- Dimensions (Internal): 1295mm W x 595mm D x 455mm H
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration within 14 Days of Invoice
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 368L |
| Net Volume | 218L |
| Max Ambient Temperature | 38℃, 60%RH |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
| Net Weight (Kg) | 115 |
| Width (mm) | 1368 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 898 |
| Packing Width (mm) | 1390 |
| Packing Depth (mm) | 730 |
| Packing Height (mm) | 1050 |
| Power | 240V; 50V; 10A; 240W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
FED-X Three Door Salad Prep Fridge - XGNS1300S
: 2
: 2
: 10 +
: 6
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
FED-X Three Door Salad Prep Fridge - XGNS1300S
Key Features
- Gross Volume: 368L
- Net Volume: 218L
- Max Ambient Temperature: 38℃, 60%RH
- Cooling System: Static cooling
- Temperature Range: +2 to +8°C
- Compressor: Cubigel
- Controller: Dixell
- Stainless steel interior and exterior with rounded corners for easy cleaning
- Stainless steel integrated lid
- Pan and pan cover must be used to ensure the correct operating temperature
- 4 x 1/1 GN Pan (Pans and lids are not included)
- Multiple pan configuration
- Replaceable magnetic door seals
- Integrated cutting board
- User-friendly Digital controls
-
The unit can be placed against the wall
- Weight loading per shelf: 40kg
- Refrigerant: R290
- Dimensions (Internal): 1295mm W x 595mm D x 455mm H
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration within 14 Days of Invoice
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 368L |
| Net Volume | 218L |
| Max Ambient Temperature | 38℃, 60%RH |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
| Net Weight (Kg) | 115 |
| Width (mm) | 1368 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 898 |
| Packing Width (mm) | 1390 |
| Packing Depth (mm) | 730 |
| Packing Height (mm) | 1050 |
| Power | 240V; 50V; 10A; 240W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account