calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
FED-X Three Door Salad Prep Fridge with Glass Top - XS903GC
Key Features
- Gross Volume: 368L
- Net Volume: 218L
- Max Ambient Temperature: 38℃, 60%RH
- Cooling System: Fan-assisted
- Temperature Range: +2 to +8°C
- Compressor: Embraco/Secop
- Controller: Dixell
- Stainless steel interior and exterior with rounded corners for easy cleaning
- Glass canopy with ambient middle shelf
- Open top suitable for multiple pan configurations (Pans and lids are not included)
- Replaceable magnetic door seals. User-friendly Digital controls
- Integrated cutting board made from high-density polyethylene
- Pan and pan cover must be used to ensure the correct operating temperature
- Weight loading per shelf: 40kg
- Refrigerant: R290
- Dimensions (Internal): 1295mm W x 595mm D x 455mm H
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration within 14 Days of Invoice
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 368L |
| Net Volume | 218L |
| Max Ambient Temperature | 38℃, 60%RH |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
| Net Weight (Kg) | 104 |
| Width (mm) | 1365 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 1310 |
| Packing Width (mm) | 1390 |
| Packing Depth (mm) | 730 |
| Packing Height (mm) | 1050 |
| Power | 240V, 240W/1.6A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
FED-X Three Door Salad Prep Fridge with Glass Top - XS903GC
: 10
: 2
: 10 +
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
FED-X Three Door Salad Prep Fridge with Glass Top - XS903GC
Key Features
- Gross Volume: 368L
- Net Volume: 218L
- Max Ambient Temperature: 38℃, 60%RH
- Cooling System: Fan-assisted
- Temperature Range: +2 to +8°C
- Compressor: Embraco/Secop
- Controller: Dixell
- Stainless steel interior and exterior with rounded corners for easy cleaning
- Glass canopy with ambient middle shelf
- Open top suitable for multiple pan configurations (Pans and lids are not included)
- Replaceable magnetic door seals. User-friendly Digital controls
- Integrated cutting board made from high-density polyethylene
- Pan and pan cover must be used to ensure the correct operating temperature
- Weight loading per shelf: 40kg
- Refrigerant: R290
- Dimensions (Internal): 1295mm W x 595mm D x 455mm H
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration within 14 Days of Invoice
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 368L |
| Net Volume | 218L |
| Max Ambient Temperature | 38℃, 60%RH |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
| Net Weight (Kg) | 104 |
| Width (mm) | 1365 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 1310 |
| Packing Width (mm) | 1390 |
| Packing Depth (mm) | 730 |
| Packing Height (mm) | 1050 |
| Power | 240V, 240W/1.6A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account