calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
FED-X Stainless Steel Two Door Bench Freezer - XUB7F13S2V
Key Features
- Gross Volume: 282L
- Net Volume: 186L
- Max Ambient Temperature: 38℃, 60%RH
- Temperature Range: -18 to -22°C
- Cooling System: Fan-forced cooling
- Compressor: Embraco/Secop
- Controller: Dixell
- Stainless steel interior and exterior with rounded corners for easy cleaning
- 1 shelf per door, GN1/1 pan compatible
- Self-closing doors with heavy-duty magnetic door seals
- 60mm HFCs and CFCs free foam body insulation
- Tropicalised for Australian conditions
- User-friendly Digital controls
- Rapid recovery rate
- Optional 2 and 3-drawer units available instead of doors
- EBM-PAPST evaporator and condenser fans
- Heavy-duty castors with front-wheel brakes
- The unit can be placed against the wall
- Weight loading per shelf: 40kg
- Refrigerant: R290
- Dimensions (Internal): 799mm W x 580mm D x 564mm H
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration within 14 Days of Invoice
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 282L |
| Net Volume | 186L |
| Max Ambient Temperature | 38℃, 60%RH |
| Temperature Range | -18 to -22°C |
| Total Energy Consumption | 7.81 kWh/24h |
| Lids | 2 |
| Form Factor | Workbench |
| Lid Material | Solid |
| Net Weight (Kg) | 107 |
| Width (mm) | 1360 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 850 |
| Packing Width (mm) | 1390 |
| Packing Depth (mm) | 730 |
| Packing Height (mm) | 910 |
| Power | 240V; 520W/3.2A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
FED-X Stainless Steel Two Door Bench Freezer - XUB7F13S2V
: 3
: 10 +
: 2
: 4
: 10 +
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
FED-X Stainless Steel Two Door Bench Freezer - XUB7F13S2V
Key Features
- Gross Volume: 282L
- Net Volume: 186L
- Max Ambient Temperature: 38℃, 60%RH
- Temperature Range: -18 to -22°C
- Cooling System: Fan-forced cooling
- Compressor: Embraco/Secop
- Controller: Dixell
- Stainless steel interior and exterior with rounded corners for easy cleaning
- 1 shelf per door, GN1/1 pan compatible
- Self-closing doors with heavy-duty magnetic door seals
- 60mm HFCs and CFCs free foam body insulation
- Tropicalised for Australian conditions
- User-friendly Digital controls
- Rapid recovery rate
- Optional 2 and 3-drawer units available instead of doors
- EBM-PAPST evaporator and condenser fans
- Heavy-duty castors with front-wheel brakes
- The unit can be placed against the wall
- Weight loading per shelf: 40kg
- Refrigerant: R290
- Dimensions (Internal): 799mm W x 580mm D x 564mm H
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration within 14 Days of Invoice
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 282L |
| Net Volume | 186L |
| Max Ambient Temperature | 38℃, 60%RH |
| Temperature Range | -18 to -22°C |
| Total Energy Consumption | 7.81 kWh/24h |
| Lids | 2 |
| Form Factor | Workbench |
| Lid Material | Solid |
| Net Weight (Kg) | 107 |
| Width (mm) | 1360 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 850 |
| Packing Width (mm) | 1390 |
| Packing Depth (mm) | 730 |
| Packing Height (mm) | 910 |
| Power | 240V; 520W/3.2A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account