calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
FED-X Stainless Steel Two Door Bench Freezer - XUB6F13S2V
Key Features
- Gross Volume: 228L
- Net Volume: 170L
- Max Ambient Temperature: 38℃, 60%RH
- Temperature Range: -18 to -22°C
- Cooling System: Fan-forced cooling
- Compressor: Cubigel
- Controller: Dixell
- Refrigerant: R290
- Stainless steel interior and exterior with rounded corners for easy cleaning
- Auto defrost
- 1 shelf per door, additional shelf sets available
- Self-closing doors with heavy-duty magnetic door seals
- 60mm HFCs and CFCs free foam body insulation
- Tropicalised for Australian conditions
- User-friendly Digital controls
- Rapid recovery rate
- Heavy-duty evaporator and condenser fans
- Heavy-duty castors with front-wheel brakes
- The unit can be placed against a wall
- Weight loading per shelf: 40kg
- Dimensions (Internal): 799mm W x 480mm D x 564mm H
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration within 14 Days of Invoice
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 228L |
| Net Volume | 170L |
| Max Ambient Temperature | 38℃, 60%RH |
| Temperature Range | -18 to -22°C |
| Total Energy Consumption | 7.566 kWh/24h |
| Lids | 2 |
| Form Factor | Workbench |
| Lid Material | Solid |
| Net Weight (Kg) | 107 |
| Width (mm) | 1360 |
| Depth (mm) | 600 |
| Height (mm) | 850 |
| Packing Width (mm) | 1390 |
| Packing Depth (mm) | 630 |
| Packing Height (mm) | 910 |
| Power | 240V; 50V; 10A; 520W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
FED-X S/S Two Door Bench Freezer - XUB6F13S2V
: 7
: 7
: 5
: 10 +
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
FED-X Stainless Steel Two Door Bench Freezer - XUB6F13S2V
Key Features
- Gross Volume: 228L
- Net Volume: 170L
- Max Ambient Temperature: 38℃, 60%RH
- Temperature Range: -18 to -22°C
- Cooling System: Fan-forced cooling
- Compressor: Cubigel
- Controller: Dixell
- Refrigerant: R290
- Stainless steel interior and exterior with rounded corners for easy cleaning
- Auto defrost
- 1 shelf per door, additional shelf sets available
- Self-closing doors with heavy-duty magnetic door seals
- 60mm HFCs and CFCs free foam body insulation
- Tropicalised for Australian conditions
- User-friendly Digital controls
- Rapid recovery rate
- Heavy-duty evaporator and condenser fans
- Heavy-duty castors with front-wheel brakes
- The unit can be placed against a wall
- Weight loading per shelf: 40kg
- Dimensions (Internal): 799mm W x 480mm D x 564mm H
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration within 14 Days of Invoice
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 228L |
| Net Volume | 170L |
| Max Ambient Temperature | 38℃, 60%RH |
| Temperature Range | -18 to -22°C |
| Total Energy Consumption | 7.566 kWh/24h |
| Lids | 2 |
| Form Factor | Workbench |
| Lid Material | Solid |
| Net Weight (Kg) | 107 |
| Width (mm) | 1360 |
| Depth (mm) | 600 |
| Height (mm) | 850 |
| Packing Width (mm) | 1390 |
| Packing Depth (mm) | 630 |
| Packing Height (mm) | 910 |
| Power | 240V; 50V; 10A; 520W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account