calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
FED-X S/S Three Door Sandwich Counter - XSS8C20S3V
Key Features
- Gross Volume: 580L
- Max Ambient Temperature: 43℃, 60%RH
- Cooling System: Fan-forced cooling
- Temperature Range: +2 to +8°C
- Compressor: Cubigel
- Controller: Dixell
- Stainless steel interior and exterior with rounded corners for easy cleaning
- Compatible for 1/3 GN Pan up to 150mm deep
- 1 shelf per door, GN1/1 pan compatible
- Self-closing doors with heavy-duty magnetic door seals
- 60mm HFCs and CFCs free foam body insulation
- Tropicalised for Australian conditions
- User-friendly Digital controls
- Rapid recovery rate
- EBM-PAPSTt evaporator and condenser fans
- Heavy-duty castors with front wheel brakes
- Weight loading per shelf: 40kg
- Refrigerant: R290
- Dimensions (Internal): 1459mm W x 680mm D x 564mm H
- Display top can hold temperature for up to 4 hours from a pre-chilled environment
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration within 14 Days of Invoice
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 580L |
| Max Ambient Temperature | 43℃, 60%RH |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
| Net Weight (Kg) | 150 |
| Width (mm) | 2020 |
| Depth (mm) | 800 |
| Height (mm) | 1406 |
| Packing Width (mm) | 2055 |
| Packing Depth (mm) | 730 |
| Packing Height (mm) | 1160 |
| Power | 240V; 50V; 10A; 320W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
FED-X S/S Three Door Sandwich Counter - XSS8C20S3V
: 5
: 2
: 5
: 3
: 5
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
FED-X S/S Three Door Sandwich Counter - XSS8C20S3V
Key Features
- Gross Volume: 580L
- Max Ambient Temperature: 43℃, 60%RH
- Cooling System: Fan-forced cooling
- Temperature Range: +2 to +8°C
- Compressor: Cubigel
- Controller: Dixell
- Stainless steel interior and exterior with rounded corners for easy cleaning
- Compatible for 1/3 GN Pan up to 150mm deep
- 1 shelf per door, GN1/1 pan compatible
- Self-closing doors with heavy-duty magnetic door seals
- 60mm HFCs and CFCs free foam body insulation
- Tropicalised for Australian conditions
- User-friendly Digital controls
- Rapid recovery rate
- EBM-PAPSTt evaporator and condenser fans
- Heavy-duty castors with front wheel brakes
- Weight loading per shelf: 40kg
- Refrigerant: R290
- Dimensions (Internal): 1459mm W x 680mm D x 564mm H
- Display top can hold temperature for up to 4 hours from a pre-chilled environment
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration within 14 Days of Invoice
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 580L |
| Max Ambient Temperature | 43℃, 60%RH |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
| Net Weight (Kg) | 150 |
| Width (mm) | 2020 |
| Depth (mm) | 800 |
| Height (mm) | 1406 |
| Packing Width (mm) | 2055 |
| Packing Depth (mm) | 730 |
| Packing Height (mm) | 1160 |
| Power | 240V; 50V; 10A; 320W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account