calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
Elementry Single Door Food Warmer Cart - HT-40S
Key Features
- Gross Volume: 660L
- Net Volume: 540L
- Temperature Range: 30 to 90°C
- 40 pan capacity
- Even convection heating
- Designed to be easily cleaned
- Solid S/S doors
- Adjustable temp. control
- Buit in water tray to increase humidity
- Temperature gauge
- Low energy use design
- Castors
- Come with 2 optional side handle attachments for moving the machine safely and steadily
- Rubber bumper at the bottom for extra protection
- Door handle with lock
- Machine dimension (mm): 720W x 900D x 1763H (width after installing handles 877mm)
1 Year Parts and Labour Warranty
| clearance product | No |
|---|---|
| Gross Volume | 660L |
| Net Volume | 540L |
| Temperature Range | 30 to 90°C |
| Width (mm) | 720 |
| Depth (mm) | 900 |
| Height (mm) | 1763 |
| Packing Width (mm) | 800 |
| Packing Depth (mm) | 1000 |
| Packing Height (mm) | 1900 |
| Power | 1500W, 10A |
| Warranty | 1 Year Parts and Labour |
Elementry Single Door Food Warmer Cart - HT-40S
: 8
: 6
: 2
: 1
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
Elementry Single Door Food Warmer Cart - HT-40S
Key Features
- Gross Volume: 660L
- Net Volume: 540L
- Temperature Range: 30 to 90°C
- 40 pan capacity
- Even convection heating
- Designed to be easily cleaned
- Solid S/S doors
- Adjustable temp. control
- Buit in water tray to increase humidity
- Temperature gauge
- Low energy use design
- Castors
- Come with 2 optional side handle attachments for moving the machine safely and steadily
- Rubber bumper at the bottom for extra protection
- Door handle with lock
- Machine dimension (mm): 720W x 900D x 1763H (width after installing handles 877mm)
1 Year Parts and Labour Warranty
| clearance product | No |
|---|---|
| Gross Volume | 660L |
| Net Volume | 540L |
| Temperature Range | 30 to 90°C |
| Width (mm) | 720 |
| Depth (mm) | 900 |
| Height (mm) | 1763 |
| Packing Width (mm) | 800 |
| Packing Depth (mm) | 1000 |
| Packing Height (mm) | 1900 |
| Power | 1500W, 10A |
| Warranty | 1 Year Parts and Labour |
Don't have an account? Create An Account