calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
Thermaster TROPICALISED Three Door Bar Fridge - CM20G
Key Features
- Gross Volume: 523L
- Net Volume: 346L
- Max Ambient Temperature: 30ºC, 55%RH
- Temperature Range: +2 to +8°C
- 1030 bench height + 50 mm splashback
- 2 levels of shelving plus floor
- Stainless Steel shelves
- Secop compressor
- Dixell digital temp. controls & read-out
- Fan-forced evaporator cooling
- Internal corners are rounded for hygiene & easy cleaning
- Auto defrost
- Self-evaporating drainage
- Insulation is CFC & HCFC-free
- Touch close doors
- Castors
- LED Lighting Inside
- Handy utensil drawer
- gal metal back
- WITH CUTLERY DRAWER
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 523L |
| Net Volume | 346L |
| Max Ambient Temperature | 30ºC, 55%RH |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
| Total Energy Consumption | 2.024 kWh/24h |
| Net Weight (Kg) | 150 |
| Width (mm) | 2005 |
| Depth (mm) | 600 |
| Height (mm) | 1080 |
| Packing Width (mm) | 630 |
| Packing Depth (mm) | 2050 |
| Packing Height (mm) | 1060 |
| Power | 240V; 360W/10A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Thermaster TROPICALISED Three Door Bar Fridge - CM20G
: 2
: 2
: 1
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
Thermaster TROPICALISED Three Door Bar Fridge - CM20G
Key Features
- Gross Volume: 523L
- Net Volume: 346L
- Max Ambient Temperature: 30ºC, 55%RH
- Temperature Range: +2 to +8°C
- 1030 bench height + 50 mm splashback
- 2 levels of shelving plus floor
- Stainless Steel shelves
- Secop compressor
- Dixell digital temp. controls & read-out
- Fan-forced evaporator cooling
- Internal corners are rounded for hygiene & easy cleaning
- Auto defrost
- Self-evaporating drainage
- Insulation is CFC & HCFC-free
- Touch close doors
- Castors
- LED Lighting Inside
- Handy utensil drawer
- gal metal back
- WITH CUTLERY DRAWER
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 3 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 523L |
| Net Volume | 346L |
| Max Ambient Temperature | 30ºC, 55%RH |
| Temperature Range | +2 to +8°C |
| Total Energy Consumption | 2.024 kWh/24h |
| Net Weight (Kg) | 150 |
| Width (mm) | 2005 |
| Depth (mm) | 600 |
| Height (mm) | 1080 |
| Packing Width (mm) | 630 |
| Packing Depth (mm) | 2050 |
| Packing Height (mm) | 1060 |
| Power | 240V; 360W/10A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account