calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
Bonvue Heated Food Display - SG090FE-2XB
This smaller Bonvue heated display comes to us from Bonvue, one of the premium catering equipment brands within the catering equipment business. This display aims to provide an eye-catching space to present your culinary work, straight from the kitchen.
These heated displays are great for bakeries, takeaway shops, fast food joints, and cafes serving and presenting hot food and pastries such as chicken, meat-based ingredients, soups, vegetables, pastas, pizzas, pies, and sausage rolls.
Black Trim & Shelving
- Fan-forced thermal air-flow & humidity
- 900 mm wide
- Gross Volume: 340L
- Temperature Range: 30 to 85°C
- Stainless Steel
- Easy to clean
- Lighting over each level
- Sliding rear doors
- Digital temp. control & read-out
- Illuminated front panel
- 2 levels of wired shelving plus floor
* This is a hot food holding cabinet only; it is not designed to heat products.
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Sliding Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 340L |
| Temperature Range | 30 to 85°C |
| Net Weight (Kg) | 163 |
| Width (mm) | 900 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 1250 |
| Packing Width (mm) | 850 |
| Packing Depth (mm) | 950 |
| Packing Height (mm) | 1440 |
| Power | 240V; 1035W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Bonvue Heated Food Display - SG090FE-2XB
: 3
: 2
: 1
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
Bonvue Heated Food Display - SG090FE-2XB
This smaller Bonvue heated display comes to us from Bonvue, one of the premium catering equipment brands within the catering equipment business. This display aims to provide an eye-catching space to present your culinary work, straight from the kitchen.
These heated displays are great for bakeries, takeaway shops, fast food joints, and cafes serving and presenting hot food and pastries such as chicken, meat-based ingredients, soups, vegetables, pastas, pizzas, pies, and sausage rolls.
Black Trim & Shelving
- Fan-forced thermal air-flow & humidity
- 900 mm wide
- Gross Volume: 340L
- Temperature Range: 30 to 85°C
- Stainless Steel
- Easy to clean
- Lighting over each level
- Sliding rear doors
- Digital temp. control & read-out
- Illuminated front panel
- 2 levels of wired shelving plus floor
* This is a hot food holding cabinet only; it is not designed to heat products.
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Sliding Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 340L |
| Temperature Range | 30 to 85°C |
| Net Weight (Kg) | 163 |
| Width (mm) | 900 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 1250 |
| Packing Width (mm) | 850 |
| Packing Depth (mm) | 950 |
| Packing Height (mm) | 1440 |
| Power | 240V; 1035W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account