calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
Bonvue Deluxe Chilled Display Cabinet - SLP850C
SLP850C is one of our most robust cake display units with a 1100/10 W/A power and dimensions set at 1500x800x1350mm.
This eye-catching, deluxe display is one of our sleekest-looking cake displays to date.
Made for any small to large-sized café, bakery, health food store, or takeaway shop, the Bonvue deluxe display series is perfect for storing and showcasing light meals, cakes, sandwiches, and wraps.
Key Features
- Gross Volume: 720L
- Temperature Range: 2 to 8°C
- Advanced design
- Secop compressors
- German ËBM-Pabst fans
- LED lighting
- Digital temp. control & read-out
- Stainless steel construction
- Triple-glazed front with heated wire filaments to stop condensation
- Sliding rear glass doors
- Castors
- Self-evaporating drainage
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Sliding Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 720L |
| Temperature Range | 2 to 8°C |
| Total Energy Consumption | 20.7 kWh/24h |
| Net Weight (Kg) | 300 |
| Width (mm) | 1500 |
| Depth (mm) | 800 |
| Height (mm) | 1350 |
| Packing Width (mm) | 860 |
| Packing Depth (mm) | 1550 |
| Packing Height (mm) | 1520 |
| Power | 240V; 1100W; 10A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Bonvue Deluxe Chilled Display Cabinet - SLP850C
: 2
: 3
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
Bonvue Deluxe Chilled Display Cabinet - SLP850C
SLP850C is one of our most robust cake display units with a 1100/10 W/A power and dimensions set at 1500x800x1350mm.
This eye-catching, deluxe display is one of our sleekest-looking cake displays to date.
Made for any small to large-sized café, bakery, health food store, or takeaway shop, the Bonvue deluxe display series is perfect for storing and showcasing light meals, cakes, sandwiches, and wraps.
Key Features
- Gross Volume: 720L
- Temperature Range: 2 to 8°C
- Advanced design
- Secop compressors
- German ËBM-Pabst fans
- LED lighting
- Digital temp. control & read-out
- Stainless steel construction
- Triple-glazed front with heated wire filaments to stop condensation
- Sliding rear glass doors
- Castors
- Self-evaporating drainage
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Sliding Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 720L |
| Temperature Range | 2 to 8°C |
| Total Energy Consumption | 20.7 kWh/24h |
| Net Weight (Kg) | 300 |
| Width (mm) | 1500 |
| Depth (mm) | 800 |
| Height (mm) | 1350 |
| Packing Width (mm) | 860 |
| Packing Depth (mm) | 1550 |
| Packing Height (mm) | 1520 |
| Power | 240V; 1100W; 10A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account