calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
Bonvue Chilled Food Display - SG150FA-2XB
This impressive cake display has two levels of shelving, strong secop compressors for functionality, LED lighting to see inside the interior, self-evaporating drainage to remove moisture, digital temperature control, sliding glass rear doors, triple glazed front with heated filaments – all encased within a stainless-steel framework.
These chilled cake displays are great for bakeries, health food stores, takeaway shops, and cafes serving, presenting, and keeping cakes, pastries, salads, wraps, sandwiches, and other light meals cool and fresh.
Key Features
- Gross Volume: 600L
- Temperature Range: 2 to 8°C
- Black Trim & Shelving
- 3 Display Levels
- 1500 mm Wide
- Triple Glazed Front With Heated Wire Filaments To Stop Condensation
- Secop Compressors
- German Ëbm-Pabst Fans
- Illuminated Front Panel
- Lighting Over Each Level
- Self-Evaporating Drainage
- Digital Temp. Control & Read-Out
- Sliding Rear Glass Doors
- Very High Humidity
- Easy To Clean
- 2 Levels Of Wired Shelving Plus Floor
* Also Subject To The Terms In The Warranty Section Of Our Terms & Conditions
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Sliding Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 600L |
| Temperature Range | 2 to 8°C |
| Total Energy Consumption | 11.62 kWh/24h |
| Net Weight (Kg) | 228 |
| Width (mm) | 1500 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 1250 |
| Packing Width (mm) | 770 |
| Packing Depth (mm) | 1550 |
| Packing Height (mm) | 1400 |
| Power | 240V; 825W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Bonvue Chilled Food Display - SG150FA-2XB
: 1
: 1
: 4
: 2
: 2
In stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
Bonvue Chilled Food Display - SG150FA-2XB
This impressive cake display has two levels of shelving, strong secop compressors for functionality, LED lighting to see inside the interior, self-evaporating drainage to remove moisture, digital temperature control, sliding glass rear doors, triple glazed front with heated filaments – all encased within a stainless-steel framework.
These chilled cake displays are great for bakeries, health food stores, takeaway shops, and cafes serving, presenting, and keeping cakes, pastries, salads, wraps, sandwiches, and other light meals cool and fresh.
Key Features
- Gross Volume: 600L
- Temperature Range: 2 to 8°C
- Black Trim & Shelving
- 3 Display Levels
- 1500 mm Wide
- Triple Glazed Front With Heated Wire Filaments To Stop Condensation
- Secop Compressors
- German Ëbm-Pabst Fans
- Illuminated Front Panel
- Lighting Over Each Level
- Self-Evaporating Drainage
- Digital Temp. Control & Read-Out
- Sliding Rear Glass Doors
- Very High Humidity
- Easy To Clean
- 2 Levels Of Wired Shelving Plus Floor
* Also Subject To The Terms In The Warranty Section Of Our Terms & Conditions
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Sliding Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 600L |
| Temperature Range | 2 to 8°C |
| Total Energy Consumption | 11.62 kWh/24h |
| Net Weight (Kg) | 228 |
| Width (mm) | 1500 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 1250 |
| Packing Width (mm) | 770 |
| Packing Depth (mm) | 1550 |
| Packing Height (mm) | 1400 |
| Power | 240V; 825W |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account