calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
Bonvue Chilled Counter-Top Food Display - HTR120N
The standard chilled display from the renowned commercial refrigeration brand, Bonvue, contains decent power.
One of Bonvue’s standardised benchtop displays, this piece works wonders in keeping your meals and ingredients chilled and made ready for serving.
Encased with a picturesque curved glass display, this unit is built with a strong stainless-steel base, digital temp controller, LED display, and a perfected ventilated refrigeration system.
Three Levels Of Display In A Stainless Steel And Glass Cabinet
Key Features
- Gross Volume: 115L
- Net Volume: 78L
- Max Ambient Temperature: 32℃
- Temperature Range: +3 to +8°C
- Sliding Rear Doors
- CFC-free refrigerant and foam
- A ventilated refrigeration compartment gives better air circulation
- Auto defrosting
- Electronic thermostat and digital LED temperature display for accurate control and easy reading
- Curved glass food display
- FFan-forcedairflow
- LED lamp
- HC refrigerant
- 2 adjustable Shelving
- Refrigeration Unit Is Fully Self-Contained In The Base (No Well Cut-Out Is Required)
- Internal dimension: 663 x 498 x 384 mm
- Shelf dimension: One 642 x 372 + One 642 x 408 mm
- Front glass: Tempered double-glazed glass
1 Year Parts and Labour Warranty
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Sliding Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 115L |
| Net Volume | 78L |
| Max Ambient Temperature | 32℃ |
| Temperature Range | +3 to +8°C |
| Total Energy Consumption | 4.054 (kWh/24h) |
| Net Weight (Kg) | 64 |
| Width (mm) | 695 |
| Depth (mm) | 498 |
| Height (mm) | 384 |
| Packing Width (mm) | 753 |
| Packing Depth (mm) | 624 |
| Packing Height (mm) | 710 |
| Power | 240V; 160W / 10A |
| Warranty | 1 Year Parts and Labour |
Bonvue Chilled Counter-Top Food Display - HTR120N
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
Bonvue Chilled Counter-Top Food Display - HTR120N
The standard chilled display from the renowned commercial refrigeration brand, Bonvue, contains decent power.
One of Bonvue’s standardised benchtop displays, this piece works wonders in keeping your meals and ingredients chilled and made ready for serving.
Encased with a picturesque curved glass display, this unit is built with a strong stainless-steel base, digital temp controller, LED display, and a perfected ventilated refrigeration system.
Three Levels Of Display In A Stainless Steel And Glass Cabinet
Key Features
- Gross Volume: 115L
- Net Volume: 78L
- Max Ambient Temperature: 32℃
- Temperature Range: +3 to +8°C
- Sliding Rear Doors
- CFC-free refrigerant and foam
- A ventilated refrigeration compartment gives better air circulation
- Auto defrosting
- Electronic thermostat and digital LED temperature display for accurate control and easy reading
- Curved glass food display
- FFan-forcedairflow
- LED lamp
- HC refrigerant
- 2 adjustable Shelving
- Refrigeration Unit Is Fully Self-Contained In The Base (No Well Cut-Out Is Required)
- Internal dimension: 663 x 498 x 384 mm
- Shelf dimension: One 642 x 372 + One 642 x 408 mm
- Front glass: Tempered double-glazed glass
1 Year Parts and Labour Warranty
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 2 |
| Door Type | Sliding Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 115L |
| Net Volume | 78L |
| Max Ambient Temperature | 32℃ |
| Temperature Range | +3 to +8°C |
| Total Energy Consumption | 4.054 (kWh/24h) |
| Net Weight (Kg) | 64 |
| Width (mm) | 695 |
| Depth (mm) | 498 |
| Height (mm) | 384 |
| Packing Width (mm) | 753 |
| Packing Depth (mm) | 624 |
| Packing Height (mm) | 710 |
| Power | 240V; 160W / 10A |
| Warranty | 1 Year Parts and Labour |
Don't have an account? Create An Account