calcPageSize());
$nextTick(function () {
var element = document.getElementsByTagName('body')[0];
element.classList.add('overflow-hidden');
});"
/>
6 drawers S/S Compact Workbench Fridge - GNS1300-6D
Key Features
- Gross Volume: 400L
- Net Volume: 251L
- Max Ambient Temperature: 30ºC, 55%RH
- Temperature Range: 0 to 10°C
- Stainless steel tabletop with GN1/2 Drawer
- Interior and exterior stainless steel AISI304
- Inner box curved edges for easy cleaning
- The magnetic sealing strip keeps the cold air inside. Easy to remove without the use of tools
- Digital thermostat Italian brand Dixell, Carel, Eliwell
- High-quality compressor:
- Embraco, Zanussi
- Fan-assisted cooling system
- On wheels; wheel height: 40mm
- Dimensions (WxDxH mm): 1368x700x892
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 6 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 400L |
| Net Volume | 251L |
| Max Ambient Temperature | 30ºC, 55%RH |
| Temperature Range | 0 to 10°C |
| Net Weight (Kg) | 120 |
| Width (mm) | 1368 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 892 |
| Packing Width (mm) | 800 |
| Packing Depth (mm) | 1450 |
| Packing Height (mm) | 920 |
| Power | 240V; 235W/10A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
6 drawers S/S Compact Workbench Fridge - GNS1300-6D
: 3
: 1
• Low Stock
Silver Chef Rent-Try-Buy & Best Price Guarantee
30 Day Money Back Guarantee & Free Returns. Terms&Conditions Apply
Industry leading 24 hours 7 days after hour service!
6 drawers S/S Compact Workbench Fridge - GNS1300-6D
Key Features
- Gross Volume: 400L
- Net Volume: 251L
- Max Ambient Temperature: 30ºC, 55%RH
- Temperature Range: 0 to 10°C
- Stainless steel tabletop with GN1/2 Drawer
- Interior and exterior stainless steel AISI304
- Inner box curved edges for easy cleaning
- The magnetic sealing strip keeps the cold air inside. Easy to remove without the use of tools
- Digital thermostat Italian brand Dixell, Carel, Eliwell
- High-quality compressor:
- Embraco, Zanussi
- Fan-assisted cooling system
- On wheels; wheel height: 40mm
- Dimensions (WxDxH mm): 1368x700x892
2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts only Warranty with Product Registration
| clearance product | No |
|---|---|
| Doors | 6 |
| Door Type | Hinged Doors |
| Body | Stainless Steel |
| Gross Volume | 400L |
| Net Volume | 251L |
| Max Ambient Temperature | 30ºC, 55%RH |
| Temperature Range | 0 to 10°C |
| Net Weight (Kg) | 120 |
| Width (mm) | 1368 |
| Depth (mm) | 700 |
| Height (mm) | 892 |
| Packing Width (mm) | 800 |
| Packing Depth (mm) | 1450 |
| Packing Height (mm) | 920 |
| Power | 240V; 235W/10A |
| Warranty | 2 Years Parts and Labour + 2 Years Parts Only for Products Registered within 14 Days of Invoice |
Don't have an account? Create An Account